iOS 9 در یک نگاه

ddc83a78315e56a85b95f8d3a895c1e8_XL

به محض این که نهمین نسخه ی آزمایشی از سیستم عامل اپل ارائه شد، بر خود لازم دیدیم که این نسخه را به صورت کامل و جامع بررسی کنیم تا مزایای جدید آن بر شما واضح گردد.

اپل همیشه با به روز کردن خود ثابت می کند که به دنبال به وجود آوردن بهترین تجربه ی در دسترس برای عموم می باشد. به راحتی می توان دریافت که این نسخه ی جدید که شرکت اپل فراهم کرده است دارای تغییرات اساسی و جدیدی نسبت به نسخه ی پیشین به همکاری و سرپرستی جانی آیو صورت گرفته است و ظاهر سیستم عامل را نسبت به نسخه های پیشین به طور کامل باز طراحی کرده است.

با در نظر گرفتن و اضافه کردن آپشن های جدید در سیستم عامل و همچنین در حوزه ی تجربی می توان دریافت که بهبود استفاده برای کاربران و طراحی اختصاصی برای برندی به معروفی اپل بسیار پر اهمیت است. ازین تعاریف می توان دریافت که طراحی جدیدی در سیستم های عامل اپل به زودی اتفاق نمی افتد ولی می توان اذعان داشت که همین شاخ و برگ ها و آپشن های جدید خود به راحتی در راضی نگه داشتن کاربران و استفاده ی بیش از پیش افراد از این محصولات را مقدور می سازد.

با توجه به مطالب گفته شده اکنون فرصت آن رسیده که به بررسی امکانات جدیدی که اپل برای کاربران اضافه کرده است بپردازیم. آنچه که معلوم است این است که تغییرات ظاهری چندان نیستند ولی در زمینه ی سیستم عامل به خصوص در آپدیت تغییرات مطلوبی که مورد نیاز کاربران بوده صورت گرفته است، که اولین مرحله در این بررسی ها را به طراحی ظاهری کلی سیستم عامل اختصاص داده ایم.

طراحی ظاهری :

1

با توجه به آن چه که قبلا در این حوزه بیان کردیم در نسخه ی نهم نیز رضایت مندی که در طراحی iOS7 تجربه کردیم را نیز دوباره شاهد هستیم. با وجود این که ممکن است این طراحی تغییرات جزئی داشته باشد برای مثال زمانی که یک کاربر برای استفاده، یک نوار منو در سیستم را بالا می آورد گوشه ها گرد می شود و از نظر نمایش زیبایی بهتری را برای کاربر ایجاد می کند، مورد دیگر می توان به نوع فونت اشاره کرد که در دیگری شاهد تغییر فونت هستیم که جداً فونت بهتری در نظر گرفته شده است البته میتوان در انتخاب نوع فونت تغییرات لازم را به عمل آورد.

مولتی تسکینگ جدید :

2

اگر از تغییرات ظاهری بگذریم می توان به تغییرات دیگری همچون مولتی تسکینگ اشاره کنیم . نکته ی بسیار جالب این است که در هنگام باز کردن مولتی تسکینگ به جای مشاهده ی کارت های کنار هم در نسخه های قبلی، با کارت هایی که در کنار هم قرار دارند و هر کدام بیانگر یک برنامه باز شده هستند رو برو خواهید شد. نکته ی بسیار مهم که می توان برای کاربران روی اهمیت آن مانور داد این است که در این نسخه دیگر از مخاطبین محبوب و یا مخاطبین اخیر موردی ذکر نشده است و همه ی موارد را می توان مربوط به اپلیکیشن ها دانست. باز هم اگر بخواهیم از نکات زیبای این نسخه بگوییم می توان انیمیشن های زیبایی که در هنگام کار با گوشی و گشت زنی در بین برنامه های گوشی که تعبیه شده است اشاره کنیم. حال این قابلیت و این انیمیشن ها چیست؟ به طور مختصر می توان گفت کاربرد آن ها علاوه بر زیبا سازی محیط سیستم عامل ، همه چیز را به صورت زنده نگه می دارد و جابه جایی در اپلیکشن ها را مقدور می سازد.

3

Spotlight هوشمند تر برای یک جستجوی هوشمند تر :

5

در این نسخه تنها موردی که حرف اول را می زند هوشمندی می باشد این مورد تنها در حد حرف نیست و می توان این موضوع را در نسخه ی جدید جستوجوگر اسپاتلایت مشاهده نمود. هم اکنون در این نسخه شما می توانید در این گزینه یعنی همان اسپات لایت هر آنچه که می خواهید را جست و جو کنید. آن چیزی که باعث ایجاد شباهت زیادی از جست و جو گر را به google now کرده است همان تغییر ظاهر این قسمت در کنار امکانات جدید آن می باشد. و می توان اذعان داشت که جست و جو گر به صورت کاملا هوشمند آنچه که مطلوب شماست را جست و جو می کند و بهترین پیشنهاد را برای شما جست و جو می کند و این امر وقتی ممکن می شود که گوشی به طور خودکار می داند که شما کدام اپلیکیشن را بیشتر استفاده کرده اید و یا با کدام مخاطبتان بیشتر صحبت کرده اید و یا کدام ایمیل هایتان را بیشتر چک کرده اید و در کل نتایج به صورت تاریخچه ی رفتاری شما به صورت هوشمند چیده می شود تا بتوانید بهترین و کامل ترین استفاده را از این قابلیت کسب کنید.

4

مصرف باتری بهینه تر:

battr2y

کاملا واضح است که در این حوزه بهبود هایی را ایجاد نموده است. بحث باتری یکی از مهم ترین مباحث در پارامتر های مورد نظر در سنجش یک نسخه از تلفن همراه می باشد. حال می توان ادعا کرد که در این نسخه تمامی آزمایشات جهت بهبود سازی رد فرایند ایجاد یک باتری مطلوب و مورد پسند صورت گرفته است و از برآیند این آزمایشات باتری که کاملا بهینه شده است را برای این نسخه در نظر گرفته اند. همچنین نکته ی دیگری که در مبحث باتری می توان به آن اشاره کرد این است که یکی از قابلیت هایی که در سیستم های اندرویدی مورد استفاده قرار گرفته بود و از قضا مورد پسند دیگر کاربران این سیستم ها قرار گرفته بود نیز به این نسخه اضافه شده است و این قابلیت همان قابلیت low power mod می باشد . این قابلیت زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که کاربر تا ساعاتی طولانی دسترسی به شارژ جهت شارژ باتری نداشته باشد که با فعال کردن این گزینه حداقل گوشی خود را برای استفاده ی ۳ ساعت بیشتر تنظیم می کند.

battry

در توضیح بیشتر این قابلیت می توان عملگر آن را این گونه معرفی کرد که با حذف کردن و یا غیر فعال کردن یک سری از قابلیت ها همچون رفرش مدام و منظم برنامه های مختلف و یا غیر فعال کردن انیمیشن ها ، مدت زمان بیشتری را برای استفاده ی کار بر فراهم می کند. البته در استفاده ازین حالت ممکن است گاهی مواقع برنامه ای برای اجرا مدتی طول بکشد که این طول کشیدن به سبب کم کردن اتوماتیک قدرت پردازنده می باشد به هر حال اضافه کردن این قابلیت نکته ی بسیار مهمی بود که قدمی برای کاربران در خریدن آن برای اپل محسوب می شود .

جست و جو در setting :

برای توضیح اولیه می خواهم این را بیان کنم که اکثر و یا حتی همه ی کاربران استفاده کننده از سیستم های اندرویدی و دیگر سیستم های عامل مشکلی بسیار اساسی پیشرو دارند و آن این است که برای اعمال تنظیمات در محیط سیستم عامل مجبورند مدت زیادی را به پیدا کردن تنظیم مورد نظر خود اختصاص دهند. با وجود این که اپل سعی بر آن داشته است که تنظیمات خود را بسیار ساده و آسان کند با این حال پیدا کردن برخی از تنظیمات کار راحتی به حساب نمی آید.

SETTING-SEARCH

حال ببینیم اپل برای این مشکل چه پیشنهادی دارد و چه گزینه ای را پیش روی کاربران گذاشته است. راه حل این مشکل و این سر در گمی ها تنها با روشی ساده که اپل در نظر گرفته است به راحتی حل شده است. این سیستم عامل با کمک نوار جست و جویی که برای تنظیمات قرار داده است به راحتی دسترسی به هر نوع تنظیمی را میسر نموده است. برای مثال با تایپ کلمه wi-fi می توانید تنظیماتی که مربوط به این بخش می شود را یکجا مشاهده کنید.

کیبورد:

کیبورد ios در آیفون می توان گفت که تغییرات چندانی نداشته است ولی در آیپد تغییرات بیشتری به همراه دارد.

ولی برای بیان مختصر می توان گفت مهمترین تغییری که در کیبورد آیفون صورت گرفته است فشردن دکمه ی shift می باشد که حروف کوچک را بزرگ نمایش می دهد. این قابلیت در کیبورد های نسخه های قبلی وجود نداشت و با فشردن کلید های مشابه تغییری احساس نمی شد که این خود باعث عدم تشخیص مناسب حروف بزرگ و کوچک از یکدیگر می بود.

دوربین:

در مدل ios 9 تغییر محسوسی در زمینه ی دوربین صورت نگرفته است ولی قابلیت هایی در این قسمت اضافه شده است که از جمله ی آن می توان به زوم کردن تصویر در حین فیلم برداری اشاره کرد . می توان ادعا نمود که این قابلیت ویژگی چندان مهمی به شمار نمی آید ولی نبود آن نیز نکته ی منفی در قسمت دوربین به شمار می رفت.

اگر موضوع دیگری را بخواهیم در مورد این نسخه بدان اشاره کنیم و کاربران محترم را در جریان آن قرار دهیم آن است که قابلیت عکس برداری با دکمه های جانبی کاهش و افزایش صدا وجود نداشت که امیدواریم در نسخه های بعدی مجددا این قابلیت مشاهده شود.

اپلیکیشن maps :

این قسمت از موضوع برای برخی از افراد بسیار مهم و حائز اهمیت است به خصوص افرادی که در مسیر های حمل و نقل دارای شغل های متنوع می باشند و یا بیش از آن افرادی که در طول سال مسافرت هایی متعدد را تجربه می کنند بدون شک چنین افرادی حساسیت این اپلیکیشن را به خوبی درک می کنند.

با توجه به مجموعه ی برنامه های مورد نظر برای map ها نکته ای که اهمیت فراوان دارد ساپورت این برنامه هاست که متاسفانه در کشور ایران تغییرات چندانی نداشته است که این به نوع و کارایی این اپلیکیشن ها مربوط نیست در کل تغییرات قابل توجهی ایجاد شده است از جمله اضافه شدن مسیر های حمل و نقل در برخی کشور هاست.

دکمه back :

BACK

این موضوع با توجه به ظریف بودن آن اهمیت فراوانی دارد یکی از قابلیت های جالبی که در ios 9 وجود دارد، دکمه ی بازگشت است که در بالای صفحات اپلیکیشن ظاهر می شود. حال این فرآیند زمانی اتفاق می افتد که شما در هنگام استفاده از اپلیکیشنی وارد اپلیکیشن دیگری شوید در این هنگام دکمه ی back ظاهر می شود. برای مثال هنگامی که شما در صفحه ی مخاطبین هستید وقتی به صورت تصادفی لینکی را از مرورگر جهت بررسی یک ایمیل باز می کنید با استفاده از کلید back می توانید به سرعت به صفحه ی ابتدایی برگردید و کار خود را در آن جا ادامه دهید. این قابلیت به شدت سرعت شما را در سوییج اپلیکیشن ها افزایش می دهد که تغییر کوچکی در این نسخه به حساب می آید ولی استفاده ی آن بسیار بزرگ است.

6

مرورگر safari :

این قابلیت بسیار به مزاج برخی از کاربران شیرین می آید چرا که با استفاده از آن می توان زمان های استفاده از اینترنت را کاهش داد. می توان گفت اکثر کاربران سیستم های اندروید و دیگر سیستم عامل ها مدت زمان طولانی را برای مطالعه ی مطالب سایت ها سپری می کنند. این قابلیت می تواند هر سایتی را که کاربران به آن ها علاقه مندند پس از گشودن آن به صفحات PDF تبدیل کنند و سپس در زمانی دیگر به صورت آفلاین مطالعه نمایند.

اپلیکیشن find friends :

این برنامه به شما کمک می کند تا با کمک AirDrop و محل جغرافیایی خود، افرادی را که به شما نزدیک هستند را پیدا کنید. این نیز یکی از سرویس های جدیدی می باشد که اضافه شده است.

اپلیکیشن find My iphone :

این سرویس و قابلیت یکی از مهمترین سرویس های امنیتی اپل است که تا به امروز در سیستم عامل اپل پنهان بوده است که در این نسخه با در نظر گرفتن یک اپلیکیشن مجزا برای این قسمت می توان تلفن همراه را به راحتی در هنگام سرقت ردیابی نمود. همچنین از دیگر قابلیت های این اپلیکیشن این است که می توان اطلاعات را از روی آن حذف و یا دستگاه را قفل کرد.

iOS 9 در یک نگاه:

در مجموع آنچه که در مورد نسخه ی iOS 9 می توان گفت با اضافه کردن برنامه هایی پیش‌فرضی همچون Find freinds، سرویس Apple Music و خبرخوان News سعی شده تا جای خالی سرویس‌هایی که تا پیش از این توسط سرویس‌های شرکت‌های دیگر ارائه می‌شد، را اشغال کند و کاربران را بار دیگر از نصب اپلیکیشن ها و سرویس‌های بیگانه بی نیاز سازد.

از اپلیکیشن‌های تازه اضافه شده که بگذریم، اپلیکیشن‌های پیش‌فرض قبلی نیز حسابی دچار تغییر شده‌اند. از جمله مهمترین اپلیکیشن‌های تغییر پیدا کرده اپلیکیشن Notes است که برخلاف نسخه‌های قبلی که یک اپلیکیشن بسیار ساده محسوب می‌‎شد، کاملا دگرگون شده و در قالب همان ظاهر پیشین،   به یک نسخه‌ی کامل مشابه با Ever Note تبدیل شده است.

البته با توجه به آزمایشی بودن نسخه در دست بررسی، نمی‌توان با قاطعیت در رابطه با کاربرد این اپلیکیشن‌ها و سرویس‌ها و موفقیت آن‌ها در جذب کاربرانی که تاکنون زیر پرچم سرویس‌هایی همچون Spotify در زمینه پخش موزیک یا Flipboard در بخش خبرخوان‌ها بوده‌اند، نظر داد. آنچه در نگاه اول دیده می‌شود، امکانات تازه و بی شماریست که همه چیز را به سیستم ‌عامل شما می‌آورد.

کار کردن با سیستم‌عامل خصوصا در حین فرآیند مولتی تسکینگ راحت ‌تر شده است. از تغییرات ظاهری کلی که در بخش مولتی تسکینگ صورت گرفته بگیرید تا امکان بازگشت از یک اپلیکیشن به اپلیکیشن قبلی که در بررسی خود توضیح داده‌ایم.

مورد دیگری که کاملا در زمان کار کردن با iOS 9 حس می شود هوشمند تر شدن سیستم‌ عامل و راحت تر شدن کار با آن است. این هوشمندی را می‌توان در بخش جستجو یا همان Spotlight Search مشاهده کرد. برای مثال با تایپ یک حرف یا محل یا ایمیل، اپل با کمک Siri و اطلاعاتی که از رفتار شما در خود ثبت کرده است، همه چیز را مطابق رفتار شما پیشنهاد می‌کند. این پیشنهاد می‌تواند مربوط به مکان‌ها، اپلیکیشن‌هایی که بیشتر استفاده می‌کنید یا هر چیز دیگر باشد. برای مثال زمانی که شما کلمه ابتدایی اسم دوستتان را تایپ می‌کنید، سیستم آن اپلیکیشن یا کاربری که فکر می‌کند بیشتر با آن تماس می‌گیرید یا بیشتر آن را باز می‌کنید در بخشی به نام Top Hits نمایش می‌دهد.

iOS 9 در آیپد را می‌توان بزرگترین تغییر در عملکرد آن از زمان عرضه این محصول دانست. در واقع همیشه بروزرسانی‌های iOS در نسخه‌های آیپد و آیفون تفاوت‌های شگرفی با یکدیگر نداشته ‌اند؛ ولی در iOS 9 این رویه تغییر کرده است. بدین ترتیب برای اولین بار در عمر آیپد، شاهد اضافه شدن امکاناتی به آن هستیم که سبب شده آیپد چند قدمی برای نزدیک تر شدن به یک جایگزین قابل قبول برای کامپیوترها نزدیک شود. از اجرای همزمان دو اپلیکیشن گرفته تا کیبورد بهبود یافته که کاملا ضروری بود و نیاز بدان احساس می‌شد.

پیشنهاد ما این است که خریداران محترم با در نظر گرفتن تمامی موارد و سبک و سنگین کردن تک تک برنامه های افزوده شده دست به اقدام خرید بزنند. البته آنچه که مسلم است بهبود در مجموع موارد و برنامه های این سیستم عامل می باشند که در مطالب گفته شده توضیحی اجمالی برای هر کدام فراهم شده است. این نسخه بسیار مطلوب و بدون نقص می باشد. امیدواریم از توضیحات استفاده ی لازم را برده باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.