مدار شبه مغز انسان طراحی شد

امروزه یکی از چالش های بزرگ دانشمندان این است که با وجود ساخته شدن چیپست های کامپیوتری که مشابه مغز انسان عمل می کنند موفق نشدند آن را به اجرا برسانند و عملیاتی کنند.اما پژوهشگران دانشگاه سانتا باربارا در این باره اعلام کرده اند که برای اولین بار توانسته اند بااستفاده از یک مدار عصبی با ۱۰۰ نقطه اتصال ، همانند مغز انسان ،عمل طبقه بندی عکس ها را انجام دهند.

این فناوری مبتنی بر پایدار کننده حافظه ، که به خاطر ماهیت خود مانند یک مغز آنالوگ عمل می کند موفق شد با در کنار هم قرار دادن حروف ، افراد آشنا در یک گروه را تشخیص دهد البته این عمل به دلیل وجود نویز به سختی به انجام رسیده است.

Artificial intelligence

ناگفته نماند که کامپیوترهای معمولی توانایی انجام چنین کاری را دارند اما برای این منظور به چیپ های قدرتمندتر با مصرف انرژی به مراتب بیشتر نیاز خواهند داشت تا رفتار مشابه مغز انسان را انجام دهند. برای انجام وظایفی که نیازمند درک دقیق تر و جزئی تر فعالیت ها هستند، به اتصالات عصبی بیشتری نیاز خواهد بود . با این حال به اجرا در آوردن این دستاورد نیازمند زمان بیشتری است البته دانشمندان باور دارند که در آینده نزدیک گامی مهم برای جفت کردن یک شبکه پایدار کننده حافظه با پردازنده های سنتی برداشته می شود و به این ترتیب امکان انجام فعالیت ها و وظایف پیچیده تری از طریق این چیپست ها برایشان فراهم می گردد.

شما در آینده ای نه چندان دور شاهد ارائه موبایل هایی با اپلیکیشن های هوشمند رهگیری یا سیستم های تصویر برداری پزشکی خواهید بود که قابلیت تشخیص شرایط را خواهند داشت.

اگر دوست دارید در آینده اخبار جدید در مورد به روز رسانی مدار مغز مانند به دست آورید توصیه می کنیم ایمیل خود را در خبرنامه سایت علمولوژی ثبت نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.